Svět online podnikání se mění...

Online byznys jako pád k zemi bez padáku

May 18, 20263 min read

Dneska chci napsat něco od srdce. Bez copywritingu. Bez ohledu na to, kolik nervových systémů to triggeruje, kolik lidí odejde z mých komunit, nebo kolik lidí kvůli tomu neudělá objednávku.

Protože tohle je něco, co je potřeba změnit. Aby nedocházelo ke zbytečným pocitům neúspěchu. K vyhajpovaným krokům a nenaplněným očekávání.

Tohle teď začalo probublávat na všech frontách. Ne jen u mně. Ne jen u mých klientů. Nejen u ostatních tvůrců. Bublá to všude.

Všichni padáme na zem. Volným pádem. Jen někdo má padák, a někdo ne.

V roce 2013, když v ČR teprve začínal online boom, já na druhé straně začínala v drsném marketingovém světě. Agošky. Prezentace. Nemilosrdní klienti. Takoví, kteří jen kvůli jedné chybě klidně zkrouhli budget o milion Kč. Pro firmu a tým velké ztráty. Spravovala jsem kampaně za miliony. Později měla na hrbu budget celé značky.

Rozhodovala jsem o tom, do čeho se investuje. Měla schůzky s médii a providery. Potvrzovala menší kampaně za 100 000 Kč. Větší kampaně v milionech.

Všechny kampaně se dělaly s cílem podpořit značku. Všichni věděli, jak komplexní to je.

Byla jsem u zrodu e-shopu, který měl budget v řádech statisíců, a stejně byl první roky v mínusu.

Tohle je byznys. Tohle byl byznys.

Pak ale přišlo “stačí se naladit”, “stačí se otevřít hojnosti”, “stačí jen tenhle jeden nástroj”.

Na druhé straně bariéry tkz. bro-marketing, hustle culture a "musíš dávat příspěvky 4x denně jinak nepřežiješ."

Ta doba byla crazy. Stejně jako hippie orgie v 70s.

Ale ta doba pominula. Každý vystřízlivěl.

Jen někdo si zavčasu všiml, že letí volným pádem k zemi. A začal si budovat padák. Někdo ne.

Co myslím tím padákem?

Poctivé business základy.

Když si vzpomenu na dobu, kdy nám klienti dávali za jeden PR článek 20 000 Kč. Když jsem objednávala měsíční testovací reklamu na jeden produkt za 100 000 Kč. Když jsem platila 50 000 Kč za JEDNU stránku v JEDNOM čísle časopisu.

Když všichni věděli, že brand se buduje. Že marketing je komplexní. Že je potřeba investovat. Riskovat. Zkoušet. Experimentovat.

Dnes?

Lidi čekají, že jim post na FB přinese statisíce. Že spustí funnel a za měsíc mají miliony. Že jim někdo dá 30 000 Kč za balíček, když ani sami nevědí, co vlastně dělají a jaký klient bude mít výsledek. Že jim někdo bude platit jen za to, že “drží pole”.

Nechtějí riskovat. Ale chtějí to, co mají ti, co riskují.

Nechtějí čekat. Ale chtějí to, co mají ti, co jsou mnoho let trpěliví.

Nechtějí investovat. Ale chtějí to, co mají ti, co investují.


A tohle je ten chybějící padák.

Volný pád přímo k zemi.


Neexistuje kurz, kniha, metoda, technika, tip, trik, hack, mentor, návod, tajemství, healing, medicína….která zajistí příjmy z podnikání bez riskování, trpělivosti a investice.


To je realita, které se teď snaží vyhnout obrovské množství podnikatelek, které začaly v letech 2015 a dál.

Věří, že AI je zachrání. Jenže AI dělá přesný opak.

Ten pád jen urychluje.

Trochu drsné? Jo. Ale má to i světlou stránku.

Ještě není pozdě. Jen místo nekonečných healingů a manifestačních návodů (čili vyhýbání se bolesti za každou cenu) je potřeba pozornost přesměrovat na reálné prožívání BĚHEM budování toho, co má smysl. Krok po kroku. Přestat se vyhýbat odmítnutí. Přestat se vyhýbat pocitům selhání. Den po dni posilovat nervový systém. Postupně. Budovat.

Protože přesně tímto způsobem je opravdu možné mít do jednoho roku funkční byznys. I bez hustlu. I bez zaprodání vlastní duše.

Jen střízlivě. V klidu. A se správně zaměřenou pozorností na to, co má skutečný smysl.

  1. Regulace nervového systému v praxi

  2. Pochopení behaviorální psychologie marketingu

  3. Struktura, systém, automatizace

Všechny tři pilíře najdeš v kurzu Simple Business System. Potřebuješ se mrknout na některý z nich osobně? Mrkni na individuální konzultace.

S láskou, Jane


Back to Blog